מתחת לאף (או איך הממשלה ממשיכה להפריט אותנו לדעת דווקא עכשיו)

ביום רביעי הקרוב תתכנס וועדת העבודה והרווחה לדון בחזרתה של תוכנית ויסקונסין לחיינו. זהו דיון עקרוני, עוד לא הצעת חוק של ממש, שיוזם שר התמ"ת שלום שמחוןאבל זו התחלת הדרך להחזיר את התוכנית הרעה הזו למדינת ישראל

במילים אחרות: בזמן שהארץ בוערת ממחאה חברתית, בזמן שאנשים יוצאים לרחובות בדרישה לשינוי הכיוון הכלכלי של מדינת ישראל, בזמן שברור שאזרחי ישראל לא מוכנים להמשך הפיכתה של כלכלת המדינה שלהם לכלכלה דורסנית ואכזרית – בזמן כזה מקדם שר התמ"ת את תוכנית ההפרטה של שירות התעסוקה בישראל. נדמה לו שזה בדיוק הזמן להחזיר לפעילות את התוכנית שהסירה מהמדינה את אחד מתחומי האחריות החשובים ביותר שלה – האחריות לפרנסת אזרחיה בכבוד.

עכשיו, ממש עכשיו, חשב לעצמו מר שמחון, מתאים להמשיך עם התוכנית הזו שמעשירה את מפעיליה אבל לא תורמת דבר לאזרחים.

רק שתדעו: עלות טיפול בכל מובטל בתוכנית ויסקונסין היא פי 14 מעלות הטיפול בו במסגרת שירות התעסוקה, אבל היא לא מצליחה פי 14. כלל לא. מהמחקר האחרון שנערך על התוכנית עולה כי "שמונה חודשים לאחר סגירת התכנית רק 22% מהמופנים לתכנית המשיכו לעבוד, וכי ההכנסה החודשית הממוצעת מעבודה של המשתלבים בשוק העבודה עמדה על 1,673 ₪ לחודש בלבד. המחקר גם גילה, כי רק 8% מהמשתתפים בתכנית זכו להכשרה מקצועית, ורק 5% קיבלו שיקום מקצועי. 52% מהמשתתפים לא קיבלו אף שירות לתמיכה ביציאה לעבודה. התכנית אף התגלתה כפחות יעילה בשיפור מצבם התעסוקתי של משתתפים מבוגרים יותר – אותו חלק באוכלוסיה המתקשה במציאת עבודה, בעיקר כאשר אינם בעלי השכלה. חמור מכך, לא נעשה כל מעקב אחר מצבם של אותם אזרחים אשר לא עמדו בדרישות התכנית ונותרו ללא כל מקור הכנסה" – כל זה נצוטט ממחקר שיזמה הממשלה עצמה (ומופיע במכתב של 'שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם' לשר שמחון – הרב עדית לב, מ'שומרי משפט', שעוקבת אחרי ויסקונסין כבר שנים היא שהפנתה את תשומת לבי לעניין. אולי כי היא אחותי. עוד לינקים למטה). 

במילים אחרות: עוד כישלון של הפרטה דורסנית.

אז איך זה שהשר שמחון ממשיך בשלו כאילו כלום? איך יכול להיות שהוא לא הציץ מהחלון, או במסך הטלוויזיה, קלט שמשהו משתנה ועצר את הכלאיך יכול להיות שהוא לא משך את הצעת החוק, שלא דחה את הדיון?

מצד אחד יכול להיות שהאיש פשוט אטום (כמו שמי שהולך אחרי אהוד ברק בסיעה שנקראית 'עצמאות' צריך להיות)אבל יש בי פחד שאולי זה משהו אחר, שיכול להיות שהוא מאמין שדווקא עכשיו, דווקא עכשיו, דווקא בחסות האוהלים, בחסות ההפגנותבחסות שלנוהוא יכול להמשיך ולקדם את האג'נדה הדורסנית שלו. אנחנו הרי עסוקים בבעיות דיורהשר שמחון פשוט חושב לעצמו, בדמוקרטיה רשתיתובהופעות של סחרוף. אז מי ישים לב?

אנחנו שמים לב, השר שמחון. לגמרי.

אנחנו שמים לב לתפיסת העולם הדורסנית שאתה מקדם, ואנחנו שמים לב לעיתוי האומלל שבה אתה בוחר לקדם אותה. אנחנו שמים לב שאתה עומד לבצע ביום רביעי אקט של אטימות ויוהרה ואנחנו פה כדי להזכיר לך: או שתבין שישראל השתנתה או שתפנה את הכסא.

אנחנו הקמנו אוהלים ויצאנו לרחובות כי אנחנו כבר לא מוכנים שהמדינה תזרוק אחריות מהאזרחים שלה, לא ממעמד הביניים ולא מהשכבות המוחלשות. אנחנו מוחים כי אנחנו רוצים מחדש סולידריות חברתית, שבה החברה דואגת למובטליה, לא לקבלני המשנה.

אנחנו מניפים מחדש את דגל הרווחה, מר שמחון, ואתה יכול להצטרף אלינו או ללכת הביתה.

כאן אני רוצה לבקש ממכם להכנס לתמונה:

 • אם אתם משתתפים באסיפות במאהלים, העלו את עניין ויסקונסין. גנו את התוכנית ואת קידומה בהחלטה רשמית של המאהל שלכם והפיצו את המידע הזה הלאה.
 • זה המייל של השר של שלום שמחון בכנסת: ssimhon@knesset.gov.il. כתבו לו – ואז כתבו לחברים שיכתבו לו. תזכירו לו מה אנחנו, אזרחי המדינה הזו, רוצים. תזכירו לו למה יצאנו לרחובות. לא צריך להיות מייל ארוך, יכול להיות רק כמה מילים. אולי משהו כמו:   אדוני השראולי אתה לא יודע, אבל העם דורש צדק חברתי. אל תחשוב שאנחנו עסוקים מדי במחאות מכדי לראות שאתה מקדם, דווקא בימים אלה, את תוכנית ויסקונסין, שהיא ההפך הגמור מהדברים שבהם אנחנו מאמינים ושעליהם אנחנו נלחמים. יש לך, אדוני השר, הזדמנות להיות חלק מהשינוי אמיתי של הכיוון של מדינת ישראל, לכינון חברה צודקת וטובה יותר – או לעמוד מול המוני האזרחים ולבדוק מה יקרה כשמתעלמים מהם בזילזול. שלך – האזרח ק'.  אתם מוזמנים לעשות קופי-פייסט, או לנסח כל נוסח אחר שתרצו. רק תכתבו לו, כי כמו ששמנו לב בשבועות האחרונים – יש לנו קול ויש לנו כח. אנחנו חייבים להשתמש בו.
 • שתפו, רטווטו, לנקקו. כתבו סטטוסים וצייצוקחו חמש דקות וספרו לאנשים (האמיתיים!) סביבכם על האקט המזלזל והמסוכן הזה של נבחר צבורהפיצו לכל עבר. אסור לתת להם שם בממשלה את התחושה שאנחנו מניחים להם, שיש סכוי שדווקא עכשיו תעבור תוכנית כזו, בלי שנשים לב. בואו נראה להם כמה אנחנו שמים לב
ויש ההמשך – ההתכתבות המשעשעת שלי עם ראש המטה של השר שמחון, בעקבות המייל ששלחתי לו: מופת של ציניות, עלגות ושקרים.
להמשך קריאה (מהאתר של שומרי משפט):
מודעות פרסומת

13 מחשבות על “מתחת לאף (או איך הממשלה ממשיכה להפריט אותנו לדעת דווקא עכשיו)

 1. שלחתי, עם קופי פייסט
  בא לי להשתמש בסקריפט ששולח הרבה מיילים, אבל זה כבר לא ממש חוקי, ועדיין זה שר בישראל
  לא מספיק שהם יוצאים לפגרה של שלושה חודשים, מקבלים דמי ביגוד של 4500 שח
  הם ממשיכים להתנהג כקלגסים

  נפגש בשבת, צעדת המיליון

  אהבתי

 2. יש פה כל כך הרבה אי דיוקים שאני לא יודעת מאיפה להתחיל.
  א. תכנית ויסקונסין עברה מספר שלבים בחייה ואתה מצטט רק מהשלב הראשון שאחריו היו הרבה שיפורים ושינויים, שאותם אתה לא מציין
  ב. כשמנסים להחליט אם העלות של התכנית משתלמת למשק משווים אותה לתועלת המתקבלת ולא נשווים אותה לגוף אחר כדי לבדוק אם היא יעילה ממנו פי 14. העובדה שמשרד האוצר (!!!!) הסכים לתקצב תכנית כל כך יקרה מראה לך כמה חשוב לו להכניס אנשים למעגל התעסוקה, וכנראה שהתועלות של המהלך הזה שוות את העלות בטווח הארוך.
  ג. הסיבה ש"הפריטו" את התכנית הזאת ולא נתנו אותה לשירות העסוקה היא כי הנושא הזה בטיפולו כבר 50 שנה ועד היום הוא לא עשה שום דבר אפקטיבי כדי לשנות את המצב. הדבר הנכון לעשות היה לעשות רפורמה בשירות התעסוקה אבל במדינת "רווחה" סוציאלית, כמו זאת שאתה אוהב, יש ועדי עובדים חזקים שדואגים שהעובדים שלהם לא יעבדו קשה מדי בשביל הכסף שהם מקבלים, חלילה.

  אהבתי

  1. אני חושש שאי הדיוקים אינם אצלי:
   א. באופן בסיסי ועקרוני על כל גילגוליה, כולל האחרון וזה שמתוכנן להמשך, תוכנית ויסקונסין פועלת על אותו עיקרון: הוצאת האחריות על מחוסרי העבודה מהמנגנון הציבורי והעברתו לידי חברות פרטיות, או, במילים אחרות, הפרטת שירות התעסוקה. השינויים שאת מדברת עליהם הם פרטניים.
   ב. באופן פרטני המחקר אותו אני מצטט הוא לגמרי על גילגולה האחרון של תוכנית ויסקונסין. הוא יצא באמצע יוני. הנתונים של המחקר (ממשלתי, אני מזכיר) הם הגרועים ביותר מכל גילוגלי התוכנית לפני כן (כל חצי שנה יוצא דוח מעקב ממשלתי כזה, וזה האחרון). כמו שאת רואה אני דווקא די מעודכן. גם בצד העקרוני וגם בצד המעשי אני לגמרי מדבר על תוכנית ויסקונסין במתכונתה הנוכחית (כולל התיקונים שהוגדשו בהצעת החוק הממשלתית החדשה). את טועה לכתוב אחרת.
   ב. בכל מחקר השוואתי תוכנית ויסקונסין יקרה בערך פי 7 משירות התעסוקה. יש לזה כמה פרמטרים לבדיקה (השמה, השארות בעבודה, גובה שכר בעבודה וכו'). יש דרכים לחשב עלות מול תועלת גם אם זה מסובך, ותוכנית ויסקונסין יקרה יותר. בהפשטה גסה: בכל מובטל שעבר בתוכנית הושקעו פי 14 יותר משאבים ממבוטל שטופל בשירות התעסוקה. היינו יכולים לצפות, אם כן, שהתוכנית תצליח פי 14 משירות התעסוקה באותם מדדים שנבדקו במהלכה והיא לא. היא הצליחה רק פי 2. במילים אחרות: הפסדנו המון כסף. תני את הכסף הגדול הזה לשירות התעסוקה והרבה יותר אנשים ימצאו עבודה
   ג. אבל האמת היא ששורת הרווח לא חשוב למשרד האוצר כמו שזה לא באמת אכפת לי. משרד האוצר מקדם פה תפיסת עולם, שבעבורה הוא מוכן לשלם. אגב – על רוב ההפרטות, גם של חברות וגם של שרותים, בשורת הרווח וההפסד המדינה הפסידה כסף. למשל הפרטת בזק, או בנק הפועלים. מבחינת נערי האוצר מדובר בעניין עקרוני: המדינה לא אמורה להתעסק עם מובטליה. מבחינתי זה עניין עקרוני: אין דבר שהמדינה צריכה להתעסק בו יותר.
   ד הביקורת שלך על שירות התעסוקה נובעת, אני מקווה, מבורות. שירות התעסוקה הוא אחד השירותים הטובים שמדינת ישראל מספקת. ראי את הנתונים שספקתי למעלה. הבעיה היא שיש פה את נוהל ההפרטה הרגיל: השירות הציבורי מיובש מתקציבים, מתפקד בקושי בזכות הקרבתם הירואית של עובדיו, ואז מופרט בטענה שהוא לא מתפקד. זה קורה בבריאות בחינוך וברווחה. התשובה היא לא לייבש יותר – התשובה היא להשקות ולטפח. כמו שכבר אמרתי: תקצבי את שירות התעסוקה ברמה שאת מתקצבת את ויסקונסין, ותראי תוצאות נפלאות. אחזור ואומר: טיפול במובטלים הוא תפקידה של המדינה.
   ה. כן, אני חושב שלמדינה יש תפקיד. כן, אני חושב שהמדינה מחויבת לאזרחיה. כן, אני מאמין שרשת בטחון היא חלק מהסולידריות החברתית שאנחנו חייבים להעניק איש לרעהו. לא ברור לי מה הקשר לועדים חזקים (שאגב – לגמרי קיימים בישראל – כמו גם בארה"ב, למשל). זה עניין אחר ואת מסיטה את הדיון.
   ו. אני מעדיף את הכלכלות היציבות של מדינות הרווחה דנמרק, נורווגיה וגרמניה על פני ההתרסקות האיומה של כלכלות קפיטליסטיות קיצוניות דוגמת אירלנד וארה"ב. לכי ספרי לאמריקאים כמה קפיטליזם זה טוב, כשהם מרימים את תקרת החוב שלהם בזמן שאחוז האבטלה אצלם הוא דו-ספרתי. ספרי לאירים כמה צמיחה היא דבר נהדר כשהמונים שם חסרי כל (אותה אירלנד שביבי רצה כל כך שנהיה כמוה). ההיסטוריה והמציאות מוכיחות: מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית היא המודל הכלכלי המוצלח ביותר שקיים בעולם המערבי. אל תאמיני לשקרים שביבי מוכר לך.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s