ומה אם השקרים שלהם שקופים בכוונה?

erez1. לחשוב שש-בש בזמן שמשחקים שחמט – 

אני כותב את הפוסט הזה אחרי ההפגנה האחרונה לפני הדיון בבג"ץ (שיתקיים ב- 3.2.16) נגד ההתנהלות השערורייתית של ממשלת ישראל בכל הנוגע למשאב הטבע הלאומי שלנו, הגז הטבעי. אומר בכנות: הסכוי שבג"ץ יתערב בעניין נראית לי, במקרה הטוב, לא מאוד סבירה. אבל להלחם צריך.
הבעיה היא שאני יותר ויותר חושש שאנחנו לא מבינים באמת איך צריך להלחם.
על הדיון בבג"ץ אשתדל לכתוב בקרוב, אבל הוא לא שינה את התחושה שלי, שאנחנו משחקים שחמט, אבל מתעקשים לחשוב כמו בשש-בש, ולא כל כך מבינים איך זה שאנחנו לא מצליחים לנצח יותר.

 

חתינה
שטייניץ, נתניהו ברוש בחתימה על אישור מתווה הגז בנאות חובב בדרום

 

2. גמביט המלכה –

בדצמבר השנה, אחרי סיבוב הדיונים המרתק בוועדת הכלכלה, שהסתיים בהופעה זחוחה עד דכאון של ראש הממשלה, נחתם מתווה הגז. זה היה טקס מוזר ומביך: על הבמה ישבו ראש הממשלה שהוא גם שר הכלכלה בנימין נתניהו, שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ ולצדם שרגא ברוש – אדם שבכובע אחד שלו הוא נשיא התאחדות התעשיינים שתמכה במתווה, ובכובעו השני, בעל חברה לשיווק גז.

כמעט כל יום מאז החתימה הזו, אנחנו קוראים כותרות בעיתונים ומקבלים נתונים שחושפים שהנימוקים המרכזיים להעברת מתווה הגז לא עומדים במבחן המציאות. פתאום, אנשים שרק לפני החתימה חשבו שהמתווה מצויין ואין בילתו, פתאום מדברים אחרת.

כך למשל אנשי בנק ישראל, שאחרי שהגנו על המתווה בוועדת הכלכלה, מגלים פתאום שייתכן שיצוא הגז הינו טעות. עדי ברנדר, ראש אגף מאקרו כלכלה ומדיניות בחטיבת המחקר בבנק ישראל, כתב לח"כ יעל כהן-פארן, שדרשה לקבל לידיה את תחשיב תקבולי המדינה מהגז הטבעי שערך הבנק, ש"ירידת מחירי הגז בשוק העולמי מעלה שאלות מהותיות לגבי כדאיות היצוא" – פחות מחודש אחרי שהנגידה הסבירה שנרוויח ממתווה שמבוסס על ייצוא מליארדים.

חשוב לציין שדו"ח פנימי של הכלכלן הראשי של משרד האוצר ב2013, מיכאל שראל, קבע בנחרצות שהייצוא אינו כדאי גם במחירים גבוהים בהרבה, ואפילו השר שטייניץ טען זאת מעל במת הכנסת בהיותו שר אוצר.


גם אמיר חייק, מי שהיה מנכ"ל התאחדות התעשיינים (תחת שרגא ברוש) עד ספטמבר האחרון, מזמר זמירות חדשות:

hayek
אמיר חייק, שתמך במתווה ב2015, מגלה שמשהו לא בסדר ב2016
אפילו מפעל פיניציה, שכיכב בפרסומות של נובל אנרג'י, החליט לחזור להפסיק להשתמש בגז ולחזור למזוט, הדלק המזהם ביותר שיש, כי בניגוד למה שאומרים בפרסומת – הגז הטבעי הישראלי הוא כבר לא תחליף זול בכלל לדלקים אחרים.

ערן חיימוביץ', מנכ"ל פינציה, שמככב בסרטון הזה, הוא כבר לא הדוגמן של תעשיית הגז הישראלית. השבוע הוא אמר: "אני עדיין חושב שכל המדינה צריכה להיות מחוברת לגז טבעי, אבל לא יכול להיות, שהמחיר שלו כל כך לא תחרותי, לא ביחס לעולם ולא ביחס לדלקים אחרים, זה בעייתי".

אז הנה – המחיר מופקע, והמתווה קורס, ומצרים מסרבת ליצוא, והצינור מתמר לא עומד בעומס וכל מה שאמרו לנו לא נכון, ומה שאנחנו אמרנו כן נכון. צדקנו.

הידד.

אבל מה אם לנתניהו, לאנשי נובל אנרג'י או לתשובה אכפת בכלל שהמתווה קורס? גרוע יותר, מה אם זה בדיוק מה שהם תכננו?

3. מסך עשן אחד לדוגמא

שטייניץ ביבי

בסופו של דבר, המטרה של המתווה הייתה העברת השליטה בכל עסקי הגז מידי המדינה לידי החברות, ובמתווה הגז המדינה נתנה לחברות את כל הכוח וויתרה לחלוטין על הבלמים, האיזונים והסנקציות שהיו בידה מתוקף החוק. כדי לשכנע את אזרחי ישראל לוותר על משאב הטבע החשוב ביותר שלהם, השייך לנו ע"פ החוק הישראלי,  נבנתה מערכת של דמגוגיה, שקרים והטעיות.

את השקרים קל להראות. הנה אחד ידוע: ביולי 2015 הציג שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, דיאגרמה מרשימה המוכיחה, לדבריו, כמה זול הגז הישראלי (שקר שהוא העז לחזור עליו גם בבג"ץ).

תמונה 1

אבל ד"ר שטייניץ לא הציג נתוני אמת ליולי 2015. אם היה עושה את זה, היה הציבור הישראלי מבין שבזמן שבכל העולם המחירים יורדים, המחיר בישראל לא רק שלא יורד – הוא עולה. המחיר בישראל מנותק מהשוק החופשי. בחוזה חברת חשמל, למשל, המחיר מוצמד למדד האמריקאי לצרכן, שעולה כמעט תמיד (אל תשאלו אותי למה – זה מסוג הדברים האבסורדיים שאתה מגלה כשאתה מתעמק במשק הגז הישראלי).

מה שבאמת קרה ב-2015 זה שהמחירים בעולם, גם במקומות יקרים במיוחד, ירדו בכ80% בעוד המחיר הישראלי המשיך לעלות. המחיר הישראלי הפך לא רק מופקע ביחס לעלות ההפקה שלו, מה שאמרנו מרגע החתימה על החוזה בין חברת חשמל לישראל למאגר "תמר" – אלא גם ביחס להשוואה למקומות שמיבאים גז.

להמחשה, הנה גרף של בורסת הגז ההולנדית TTF לשנת 2015, שמייצג היטב את המגמה העולמית של קריסת מחירי הגז:

מחירים
מחירי הגז בבורסת TTF (הולנד) לאורך 2015

מגמת הירידה החלה ב2014 אבל התגברה למפולת ב2015, לאורך כל התקופה שבה נכתב מתווה הגז וניסו להעביר אותו. בעצם, בכל יום שצוות קנדל ישב למו"מ נטול הפרוטוקולים עם חברות הגז, מחירי הגז בעולם היו נמוכים מהיום שלפני. בכל מקום חוץ מבמקום אחד, כמובן,שבו מונופול אימתני שיעבד משק אנרגיה שלם למחירים מופקעים: מדינת ישראל.

השר שטייניץ יודע כמובן את כל זה, ומצד שני הוא היה מעוניין להעביר את המתווה כמה שיותר מהר ולא היה אכפת לו להטעות את הציבור הישראלי בדרכו לתת למונופול הגז שליטה מוחלטת באנרגיה הישראלית. שטייניץ היה צריך, לפרק זמן קצר לפחות, לשכנע את הישראלים שזה טוב להם.

אבל כמו שהראיתי, אם היה משווה את המחיר הישראלי למחיר בעולם ביום שבו הביא את מתווה לממשלה היה ברור שאנחנו משלמים מחיר מופקע. אז הוא עשה טריק דמגוגי ושקוף: הוא הביא "מחיר ממוצע לצרכן" – משנת 2014. חצי שנה אחורה. לפני הקריסה הגדולה.

הנה לדוגמא גרף מחירים מיפן, שמיבאת גז מרחוק ומשלמת בשל כך מחיר גבוה מאוד. אפשר לראות בעיניים איך עובדת הדיסאינפורמציה:

Japan3
הקו האדום: סוף 2014. הקו השחור: יולי 2015, הצגת המתווה וה"נתונים" ע"י השר שטייניץ

שטייניץ הציג לממשלת ישראל ולאזרחיה את הנתונים עד הקו האדום, למרות שאנחנו היינו בקו השחור (שמסמן את התאריך שבוא הגיע המתווה לממשלה), עמוק בתוך קריסת המחירים. ככה הוא הסתיר מהציבור הישראלי את האמת על המחיר המפוקע.

מסך העשן.שנחשף מהר.

כי מיד החלו דיונים וכתבות על הנתונים הלא מדוייקים, ומגיבים בשכר ומטעם ניפנפו בתמונה הזו ובדברי השר כהוכחה ניצחת למשהו. אבל, וזו הנקודה הקריטית, לשטייניץ לא היה אכפת לשקר ולא היה אכפת לו להיתפס בשקר. מה שהיה חשוב לו זה שנדבר קצת על הנתונים השקריים שהוא הביא במקום שיפתח דיון ציבורי על הדבר האמיתי: האופן המופקר שבו מנהלות ממשלות ישראל את משאבי הטבע שלנו, ומקדמות את הרווחים של תאגידים על פני האינטרסים של האזרחים. בסופו של דבר, מאחורי כל המלל שהתרומם אחרי שקרי שטייניץ השקופים, המשיכה ממשלת ישראל לפעול כדי לסגת מהריבונות שלנו על מאגרי הגז.השקר צריך בס"כ לייצר דיון שמסיח את הדעת. לא לנצח נצחים – רק עד לחתימת המתווה.

ובאמת עכשיו, כשהמתווה נחתם – אין עוד צורך בהטעיות.

ברגע החתימה החברות קבלו פטור מההסדרים הכובלים שביצעו בעבר ושהן ממשיכות לבצע (במילים פשוטות: העבירות החמורות שלהן הולבנו), הן שוחררו מהדד ליין המלחיץ לפיתוח לוויתן, ומפיתוח לוויתן בכלל, קבלו אישור לייצוא מתמר, והבטחה חגיגית של מר נתניהו וממשלתו שלא יתערבו להם בענייני ניהול משאב הטבע שלנו לעשר שנים ויותר.

המהלך הושלם: השליטה עבר לידי המונופול, מדינת ישראל נסוגה מהריבונות שלה על נתח עצום בכלכלה שלה ומעכשיו – כבר לא צריך להסתיר דבר. העשן יכול להתפזר.

כלכליסט

4. לחשוב שחמט, לא שש-בש

המסקנה שלי היא שעצם פיזור העשן, עצם הצבעה על השקרים הנחשפים, לא רק שאינה תורמת: ייתכן שהיא בדיוק מה שמונופול הגז ועושי דברו בפוליטיקיה ציפו לו והתכוננו לו. ייתכן שהדיונים על השקרים שלהם רק מסיחים את הדעת מהשלב הבא: ייצוא מהיר ואגרסיבי של הגז שלנו. ייתכן שהם פיזרו לנו פתיונות שכאלה, בהם נדמה לנו שתפסנו אותם, בזמן שהם מזמן במקום אחר.

השאלה היחידה שנותרה היא: האם נמשיך ליפול למלכודת או נשנדע להפוך אותה להזדמנות. ולדעתי, כדי לצאת מהמלכודת אנחנו לא יכולים רק למחות ברחובות או לחכות לבג"ץ. אנחנו צריכים להפסיק לרוץ אחריהם: עלינו ליזום לפעולה.

עכשיו, כשלכולם ברור שהם שיקרו, ושלא נראה מליארדים מהייצוא, ושפיתוח לוויתן בסכנה אמיתית, שאין יתירות, שהתעשיה הישראלית כלל לא נהנית מתגליות הגז שלנו ושהכלכלה הישראלית נפגעת, הגיע הזמן לשים על השולחן תוכנית חירום לאומית למשק האנרגיה הישראלי. השר אבי גבאי התחיל ללכת בכיוון, בקריאתו להוזיל מחירים, אבל לנו אסור להסכים ששר בישראל יתחנן לתאגידים להוזיל מחירים, כשבסופו של דבר זה הגז שלנו שהם מוכרים לנו.

עכשיו חובה עלינו, פעילי המאבק והכוח האזרחי העצום התומך במאבק, להגדיר את התנאים. אנחנו חייבם לרתום את מאבק הגז ורבבות התומכים בו לשינוי עומק. בימים ובשבועות הקרובים אנחנו צריכים להניף את דגל הדרישה לתוכנית חירום לאומית.

5. מט בשישה מהלכים

ואלו הם העקרונות שתוכנית החירום הלאומית למשק הישראלי חייבת להכיל:

שמירה על הריבונות הישראלית:
ביטול פסקת היציבות, וחזרה לאכיפת חוקי המדינה המסדירים את משק האנרגיה הישראלי. יש ליצור משק גז הנמצא בשליטת ובפיקוח הציבור ובשקיפות מלאה.

הבטחת מחיר זול לגז הטבעי:
פיקוח מחירים אמיתי ומשמעותי שיבטיח מחיר זול לאזרחי ישראל ולתעשיה הישראלית ורווחים נאותים לחברות הגז – עד 3$ ליחידת אנרגיה.

הגז הישראלי – לישראלים:
בניית אסטרטגיה ארוכת טווח לשימוש בגז ליצור חשמל, תחבורה ותעשייה, שימריץ את הכלכלה, יוריד את יוקר המחייה ויאפשר לכולנו אוויר נקי יותר. לשם כך יש לעצור כל יצוא נמהר של גז ולעמוד על שמירה של כמויות מספיקות של גז בישראל לשנים רבות שתבטיח ביטחון אנרגטי ארוך טווח.

פיתוח תגליות הגז:
הבטחת היתירות במקורות האנרגיה של המשק הישראלי ואכיפת חוקי המדינה והחלטות הממשלה הקודמות, שחייבו הנחת צינור שני מ"תמר" ואסרו ייצוא מתמר עד לפיתוח לוויתן.
יש לפעול לפיתוח מאגר לוויתן בהקדם לטובת המשק הישראלי, גם על ידי כניסת ממשלת ישראל למעורבות מוגברת במשק האנרגיה, במודל הנורווגי או ההולנדי או דומה להם.

• תכנון ארוך טווח ומקיים של משק האנרגיה:
יש ליצר תכנון ארוך טווח שרואה את הגז כאנרגיית מעבר לקראת אנרגיות נקיות יותר. רווחי הגז צריכים לשמש לפיתוח של אנרגיות מתחדשות והפחתת זיהום האוויר למען כל אזרחי ישראל.

• שמירה על הים והסביבה:
הבטחת ההגנה מפני אסון אקולוגי בים או בחוף והרתעה אפקטיבית מפני אסונות כאלה ובמקביל טיפול מקיים במוצרי הגז, חיפושי הגז והולכת הגז.

אם רק נמשיך לחגוג את קריסת המודל הכלכלי של המתווה או נמתין לבג"צ נמצא את עצמנו בלי גז תוך עשור, אחרי שייוצא בעסקה סיבובית כזו או אחרת.

לשטייניץ, לתשובה, לנובל ולביבי לא אכפת בינתיים שתפסו אותם משקרים, כל עוד לא משנים את המהות של המתווה, והשליטה נמצאת בידי התאגידים. אנחנו יכולים, וחייבים, להפוך את השקרים שלהם למנוף לחץ שישנה את משק האנרגיה הישראלי, ואת הכלכלה והחברה.

מעכשיו יש לומר: המתווה קורס? זה הזמן לתכנית חירום לאומית למשק האנרגיה הישראלי –
והנה היא –
ולסמן את אימוץ תכנית כזו ברמה הלאומית כמטרה המרכזית שלנו.
לא רק להגיב. ליזום.
ולנצח.

logo2

 

 

 

מודעות פרסומת

3 מחשבות על “ומה אם השקרים שלהם שקופים בכוונה?

  1. אין ספק שדרושה כאן תכנית מדינית מעמיקה, מסודרת, שתעמיד את אינטרס האזרחים במרכז, ולדורות הבאים. אבל איך גורמים לממשלה לאמץ תכנית כזו?

    אהבתי

  2. אני מסכים. הגיע הזמן לשחק שחמט כלומר להתפקד באופן מסיבי לכל המפלגות עם פריימריז ולשנות את המפלגות כולן לדמוקרטיות יותר וללחוץ בצורה הרבה יותר אפקטיבית לכיוונים שלנו. צריך להקים מטה על-מפלגתי (בניגוד לאל-מפלגתי) שיתאם את הפעולות דרך המתפקדים ״שלנו״ בכל המפלגות.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s